Duyurular

                           Tüm Duyurular

Arşiv

"Kadın Beyanı Esastır. "


25 Kasım - Yaşasın Kadın Dayanışması

Biz kadınlar her yerde şiddetin hedefi olduk, kadın hukukçular da elbette! İlk kadın hukuk fakültesine girdiğinde ki, dünyada 100 yıllık bir geçmişi dahi yoktur, hukuk dünyası değişmeye başlamak zorunda kaldı.
Erkek dili hakimdi her yerde “savcı olmasın bari, hakim olursa da alt mahkemelerde kalsın, ceza zordur sen yapamazsın” “Yargıtay’da dosya incelemek zordur, çocuk ev derken yapamazlar.” dediler!

Bizler bu cinsiyetçi anlayışa rağmen kendimize inandık; hacze de gittik, cezaevine de, otopsiye de, alanlara da... 
Bunların hepsinin başka türlü yapıldığını da gösterdik ve göstermeye devam edeceğiz...

Varoluşumuza sahip çıkmak, kendi olma hakkımız aslında biz kadınların asırlardır verdiği mücadele. Var olan sistemlerin bizi kendi ihtiyaçları doğrultusunda tanımlama ve onun üzerinden oluşturulan bir kadın kimliğine hapsetme çalışmalarının belki de en önemli araçları; fiziksel ve psikolojik şiddet. Ne zaman bir kadın kendi gerçekliğini yaratmaya çalışsa, karşısında tüm toplum el birliği ile  savunmaya geçiyor. Bizim yaratım gücümüz, hayata kattığımız zenginlik adeta bir tehdit! Belki de o yüzdendir ki, dünyanın yarısını oluşturan biz kadınların yaşam alanları kısıtlanmaya, doğuştan sahip olduğumuz haklarımız elimizden alınmaya çalışılıyor. Belki de hayat bize doğru yolda olduğumuzu söylüyor. 

Kadın dayanışması özellikle böyle dönemlerde daha da anlamlı, daha da sahip çıkmamız gereken bir alan. Birbirimizi kollamak, anlamaya çalışmak, farklı olma, kendimizi gerçekleştirme taleplerimize destek olmak o kadar anlamlı ki. Dünyada canı yanan her kadının canı bizim de canımızı yakıyor. Hiçbirimiz bunun dışında değiliz.   
O yüzden özellikle şiddetle mücadele günlerinde belki de en çok hatırlamamız gereken şey dayanışma ruhu. Şiddetsiz bir dünyayı biz kuracağız. Birbirimizi anlayarak, birbirimize destek olarak birbirimizin yanında olarak.  
İyi ki varız.
#YaşasınKadınDayanışması
#25KasımKadınaYönelikŞiddetleMücadeleGünü

 


 

 

Şirin-Ahmet Tekeli Kadın Hukukçuları Destekleme Vakfı © 2013